Łańcuchy samochodowe – czym się kierować, wybierając je?

Wielu kierowców dba o to, aby wyposażenie ich samochodów było jak najbardziej kompletne. Bardzo wielu z nich nie interesuje się natomiast zbytnio produktami, jakimi są łańcuchy na koła, uważając, że wyposażenie takie nie będzie im potrzebne. Tymczasem okazuje się, że łańcuch na koła to bardzo ważny element wyposażenia, a czasem może okazać się on nawet obowiązkowy, w szczególności wtedy, gdy jeździ się drogami posiadającymi oznaczenie mówiące o konieczności stosowania na nich takich łańcuchów.

Łańcuchy na kołach służą bezpieczniej jeździe zimą, kiedy to drogi są bardzo mocno zaśnieżone i oblodzone. Obowiązek ich posiadania w Polsce tyczy się przede wszystkim dróg znajdujących się w górach.
Wielu kierowców, którzy kupują je pierwszy raz, zastanawia się nie tylko nad tym, jak założyć łańcuch na koła, niemniej jednak także nad tym, na ilu kołach powinien się on znajdować. To, ile łańcuchów się zastosuje, zależy od napędu auta. W samochodach z napędem na cztery koła łańcuchy śniegowe zakłada się na wszystkie koła, a w sytuacji aut z napędem na dwa koła, zakłada się je tylko na te przednie.
Łańcuchy samochodowe zrealizowane mogą być z różnych materiałów. Najpopularniejsze są te metalowe, które wykonane są z bardzo trwałych stopów metalu. Dostępne są również plastikowe opaski antypoślizgowe na koła i tekstylne łańcuchy samochodowe.
Bez względu na to, jaki typ produktu się wybierze, należy znać model auta i rozmiar opon, mając także na uwadze to, że w niektórych modelach samochodów producenci zabraniają stosowania takiego rozwiązania. Dlatego planując zakup auta, który ma służyć do jazdy po ośnieżonych drogach, warto w tym samym momencie sprawdzić, czy założenie łańcuchów na koła będzie w ogóle możliwe.

Zobacz także: łańcuch śniegowy.

FacebookTwitterGoogle+Share

Dodaj komentarz