Rehabilitacja po zabiegach – co trzeba wiedzieć?

Artroskopia to zabieg wykonywany w celu ocenienia diagnostycznego struktur, przykładowo kolana czy barku. Używa się go w przypadku wystąpienia różnych nieprawidłowości w obrębie danego stawu. Nie jest to zabieg bardzo inwazyjny, a jego przeprowadzenia nie wymaga hospitalizacji.

Natomiast staw, który został mu poddany, musi być po zrobieniu zabiegu maksymalnie obciążonych. Zalecany jest również szybkie wprowadzenie rehabilitacji.
Rehabilitacja po artroskopii
Należy zacząć od tego, że rehabilitacja po artroskopii kolana może trwać wręcz do 3 miesięcy, zależy to od stanu pacjenta a także szybkości regeneracji. Zaleca się, ażeby na początku ćwiczenia z fizjoterapeutą odbywały się przynajmniej dwie razy w tygodniu. W szczególności w sytuacji stawu kolanowego czas ma kluczowe znaczenie i im szybciej zaczniemy rehabilitację, tym nie gorzej. W sytuacji powrotu do prawidłowego działania stawu kolanowego kluczowe są pierwsze 4 tygodnie, dlatego nie należy zwlekać z decyzją o podjęciu rehabilitacji. Bez wątpienia bardzo duże znaczenie w powrocie do sprawności, ma uzasadniony dobieranie ćwiczeń o najlepszym natężeniu a także częstotliwości. Na podobnych zasadach odbywa się rehabilitacja po artroskopii łokcia. Też w tym przypadku spore znaczenie ma czas a także fachowa fizjoterapia pod okiem doświadczonego specjalisty. Czas ma kluczowe znaczenie w przywracaniu funkcjonalności uszkodzonego albo objętego stanem zapalnym stawu, również po operacjach powinno się jak najszybciej zacząć rehabilitację. Przykładem jest szybka rehabilitacja po operacji barku, która umożliwia na powrót pacjenta do zdrowia.
Zobacz: rehabilitacja po artroskopii kolana.

FacebookTwitterGoogle+Share

Dodaj komentarz