Tłusty czwartek

W polskiej tradycji nie brakuje dni, które obchodzi się w wspaniały sposób. Takimi na pewno są święta, które wynikają z wiary.

Takimi dniami, o specyficznym charakterze są także te, które od lat obchodzi się w taki sam sposób. One także wynikają z tradycji. Kilka z nich obchodzi się już od pokoleń. Inne do tradycji weszły dopiero ostatnimi czasy. Do takich dni, które od wieków obchodzi się tak samo, na pewno należałoby tłusty czwartek. To dzień, który niejako poprzedza początek wielkiego postu. Tłusty czwartek jest tym czwartkiem, który jest wprost przed środą popielcową. To zatem ostatni czwartek karnawału.
Jak obchodzi się tłusty czwartek? Wręcz małe dzieci wiedzą, że w tym dniu pączek posiada własne święto i obchodzi się je w taki sposób, że właściwie każdy stara się zjeść co najmniej jeden pączek. Jeśli paczka się nie zje, to w sumie nic złego się nie stanie. Nie będzie to powodowało żadnego nieszczęścia ni niczego w tym rodzaju. Jednakże nie na tym cała idea polega. pączki są smaczne, słodkie. Nie właściwie każdy jada je na co dzień. Dlatego w tłusty czwartek jest ku temu szczególna okazja. Tym bardziej, że pączki na tłusty czwartek za każdym razem są jakiś lepsze. Piecze się ichniejszym więcej na innym tłuszczu niż zwykle i dlatego ich smak jest dużo lepszy. Poza tym jeśli w ciągu roku jada się je sporadycznie lub wcale, to w tłusty czwartek w każdej chwili będą smakowały zwłaszcza. Dlatego dla wielu ludzi tłusty czwartek jest dniem, kiedy pączek jest obowiązkową przyjemnością. A że piecze się je wtedy w wielu wariantach, na jednym pączku zwykle się nie kończy.
Więcej informacji na stronie: Pączki na tłusty czwartek.

FacebookTwitterGoogle+Share

One thought on “Tłusty czwartek

Dodaj komentarz